Archiwum

Projekt „TUWIMOWA MOWA. Młodzież dla dzieci w kulturalnej”.

20 września 2019 r. w Szkole Podstawowej w Straszynie w Straszynie odbyły się
pierwsze warsztaty dotyczące realizacji projekt „TUWIMOWA MOWA. Młodzież dla dzieci w kulturalnej” . Animatorzy kultury z Mediateki Grażyną Goszczyńską, Izabelą Papałą, Zuzanną Kraszewską, Wioletą Tokarczuk wraz z uczniami z klas 6-8 oraz nauczycielami Moniką Osińską, Magdaleną Nowak, Marzeną Ziębą – Borucińską rozpoczęli wspólne przedsięwzięcie, które zakończy się 25.10.2019 r.

Zamierzeniem projektu „TUWIMOWA MOWA. Młodzież dla dzieci w kulturalnej sieci” jest pokazanie młodzieży jak się tworzy i realizuje projekt kulturalny.
W tym konkretnym przypadku zaproponowaliśmy stworzenie spektaklu teatralnego, gdzie twórcami są uczestnicy projektu, a odbiorcami dzieci z Gminnego Przedszkola w Straszynie, które przyjęło imię J. Tuwima. Od samego początku młodzież utożsamiała się z celem, by w jak największym stopniu, to ona miała wpływ na efekt końcowy, jakim będzie wystawienie spektaklu. Istotne są również kompetencje nabywane w trakcie pracy w zespołach z animatorami kultury i nauczycielami.

Podczas projektu uczniowie tworzą i zarządzają nim, dlatego przewidziano szereg
aktywności: od warsztatów z pisania scenariusza, przez zajęcia z reżyserii, aktorstwa,
tworzenia scenografii i kostiumów aż po warsztaty z zarządzania projektem kulturalnym. Doczuwania nad całością grupa wybrała SUPERPRODUCENTA, którym została Zosia Danke z klasy 8 B.

23 i 24. 09. 2019 r. odbyły się warsztaty pisarskie prowadzone przez znanego pisarza,
twórcę scenariuszy Daniela Odiję. Były one bardzo kreatywne, a uczniowie wykazali się bardzo oryginalnym podejściem do interpretacji tekstu Tuwima. Stworzyli oni scenariusz przedstawienia pt. „Tuwimowa mowa…” czyli gdzie się rzepka chowa”.
26. 09. 2019 r. rozpoczęły się warsztaty ze scenografii prowadzone przez Zuzannę
Kraszewską.

Uczestnicy, tworząc spektakl dla małych dzieci, uczą się planować, organizować
i kierować procesem twórczym. W wesołej atmosferze są twórcami, gdyż sami przygotowują scenografię.

27.09.2019 r. został otwarty kolejny cykl zajęć o charakterze warsztatowym
z tworzenia kostiumów. Ich celem jest stworzenie strojów na spektakl. Po krótkim
wprowadzeniu teoretycznym i po burzy mózgów na temat kreowania strojów dla postaci przewidzianych w scenariuszu, uczestnicy wykonali gipsowe maski. Było przy tym trochę pracy, mnóstwo zabawy, a efekt był niesamowity.

30.09.2019 r. odbyły się warsztaty aktorskie, które prowadzi znany reżyser Marcin
Marzec z Teatru Barnaby. Tym razem spotkanie rozpoczęło się od krótkiej rozgrzewki
improwizacyjnej. Następnie uczestnicy doświadczali sztuki gry aktorskiej rozgrywając
pomiędzy sobą różne scenki. Tego dnia scenografia do spektaklu zaczęła nabierać realnych kształtów, a przyszli aktorzy bardzo dobrze zapoznali się z tekstem, po czym zostały przydzielone role. Było twórczo, wesoło i bardzo ekspresyjnie.

3.10.2019 r. odbyły się warsztaty z promocji wydarzenia, które poprowadziła pani
Grażyna Goszczyńska. Celem tego przedsięwzięcia promocja spektaklu, toteż uczniowie
zajęli się tworzeniem afiszu teatralnego, ulotek i promocją wydarzenia w mediach społecznościowych. Tego dnia grupa warsztatowa wymyśliła tytuł przedstawienia „Tuwimowa mowa czyli gdzie się rzepka chowa”.

Uwaga! Projekt realizowany jest w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury
Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Operatorem Programu w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska realizowany przez Mediatekę Straszynie oraz Szkołę Podstawową w Straszynie.

Terminy wystawienia spektaklu: 15.10.2019 r. 17:00 scena w OKSiBP w Cieplewie oraz 23.10.2019 r. Gminne Przedszkole w Straszynie.

Monika Osińska