Archiwum

SZKOŁA PAMIĘTA

 

      Dnia 25 października 2019 r., w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła Pamięta” młodzież klasy 6 c ze Szkoły Podstawowej w Straszynie uczciła pamięć Kazimierza Kraszewskiego – komandora pilota. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 pilot i oficer taktyczny eskadry w Morskim Dywizjonie Lotniczym w Pucku. Po zbombardowaniu dywizjonu bierze udział w przeprowadzaniu ocalałych samolotów na półwysep Hel a po ich ostatecznym zniszczeniu uczestniczy w Obronie Helu, jako zastępca dowódcy odcinka przeciwdesantowego ,,Jurata”. Po II wojnie światowej został skazany przez komunistycznych oprawców na dożywocie pod fałszywym zarzutem działalności szpiegowskiej w tzw. procesie komandorów, następnie zrehabilitowany.

    Młodzież klasy 6c pod kierownictwem nauczyciela Sylwestra Nowek, wysłuchała historii o komandorze Kazimierzu Kraszewskim oraz zapaliła biało-czerwone znicze, przy znajdującym się w Straszynie monumencie komandora.