AKTUALNOŚCI,  Archiwum,  DLA RODZICÓW,  DLA UCZNIÓW

Straszyńska Kapsuła Czasu – uroczystość zamknięcia

Kapsuła czasu ukazuje rzeczy tak jak wyglądały w przeszłości. Jest to forma komunikacji przeszłości z przyszłością oraz z kimś, kto otworzy kapsułę czasu w tym przypadku za 50 lat.

Pewnego dnia w przyszłości, wszyscy, którzy interesują się przeszłością będą chcieli poznać to, co miało miejsce 50 lat temu, co ludzie lubili robić, co myśleli, jakimi pomocami naukowymi i zabawkami posługiwali się uczniowie, jakim wyzwaniom musieli stawić czoła. Kapsuła czasu to właściwie okazja, aby pokazać przyszłym pokoleniom jak wyglądało kiedyś życie tu w Straszynie, na polskiej ziemi.

Pierwsze kapsuły czasu powstały na świecie już w XVIII wieku. Jedną z najstarszych na świecie jest kapsuła czasu z Faneuil Hall w Bostonie, a pochodzi z roku 1761. Zaś najstarsza w Europie pochodzi właśnie z Polski, z Ziębic na Dolnym Śląsku, a jest datowana na rok 1797.

Kapsuła czasu to wspaniały pomysł na zostawienie swojej osobistej historii w niewielkich, trwałych pojemnikach, które odnalezione przez kolejne pokolenia przywrócą o nas pamięć. Świadectwo minionej epoki zamknięte w niewielkim opakowaniu i zawierające kilka przedmiotów, odkrywane dzisiaj jest wiadomością, która trafia na pierwsze łamy gazet. Nawet kapsuły czasu z połowy XX wieku potrafią być nagłaśnianie jako niesamowite odkrycia. Ludzie uwielbiają takie znaleziska i jeżeli nic się nie zmieni w naszej psychice to Straszyńska kapsuła czasu otwarta w roku 2072 roku, podczas budowy  np. lotniska dla statków kosmicznych pod Straszynem będzie cieszyć się sławą przez długi czas.

           W celu przekazania wiedzy o obecnych czasach w czasy przyszłe oraz w celu skontaktowania się z ludźmi przyszłości służyć będzie ta „Straszyńska Kapsuła Czasu”. Nasza kapsuła czasu będzie zawierać informacje, prace pisemne, plastyczne, artefakty, przedmioty elektroniczno-cyfrowe oraz rzeczy społeczności szkolnej, mieszkańców i sympatyków Straszyna i gminy Pruszcz Gdański.

Ten rok szkolny 2021/2022 jest bardzo szczególny z trzech względów:

  • po pierwsze obchodzimy 700 lat Straszyna;
  • po drugie mija 75 lat Szkoły Podstawowej w Straszynie;
  • po trzecie, po raz pierwszy w Straszynie i w Szkole Podstawowej podejmujemy tego typu przedsięwzięcie jak kapsuła czasu.

Projekt „Straszyńska Kapsuła Czasu” jest realizowany na terenie Szkoły Podstawowej w Straszynie, a jego części w postaci budulca i kamienia w kształcie wskazówki zegara zostały pozyskane na terenie samej szkoły.

Kapsuły czasu zostały umieszczone we wkopanym w ziemię, okrągłym, betonowym pojemniku o głębokości 1 m i średnicy otworu 45 cm. Betonowy pojemnik jest przykryty betonowym wiekiem, na którym jest kamień wyrzeźbiony przez naturę w kształcie wskazówki zegara. Wskazówka zegara jest związana z pomiarem i upływem czasu.

     Najpierw należy zadać sobie pytanie, czym tak właściwie jest czas? Choć wszyscy jesteśmy jego naocznymi świadkami i wiemy, że płynie on od przeszłości, przez teraźniejszość do przyszłości to odpowiedź nie jest wcale taka prosta. W ujęciu fizyki i teorii względności czas jest jednym z wymiarów czasoprzestrzeni. Jest on również wielkością fizyczną, jaka wyznacza kolejność zdarzeń i odstępy między nimi zachodzącymi w tym samym miejscu. Jest to naukowy punkt widzenia na zjawisko czasu, lecz należy pamiętać o tym, że w przeszłości rozważania nad nim prowadzili również filozofowie. Tworzyli oni unikalne teorie na temat pochodzenia czasu i jego natury. Rozważali nad jego skończonością, czy też nieskończonością, nad tym, w jakim idzie kierunku i czy można go odwrócić.

Nie da się ukryć, że czas płynie tylko i wyłącznie do przodu. Człowiek jak nikt inny zdaje sobie sprawę z przemijania i z kruchości ludzkiego życia. Każdy z nas doskonale wie, że nic nie może trwać wiecznie i prędzej czy później wszystko dobiegnie końca. I chciałoby się tu rzec „Non omnis moriar” – „Nie wszystek umrę” cytat pochodzący z Pieśni III Horacego „Wybudowałem pomnik” świadczy o nieśmiertelności dzieł, gdyż mimo, że autorzy, artyści umrą, pozostaną po nich ich utwory, obrazy, rzeźby, dzieła, które mają ogromne znaczenie w późniejszych czasach.

Ta nasza kapsuła czasu oprócz swoistego wehikułu czasu może być również  ideą łączącą nas z naszym ciałem i z charakterem człowieka.

Jeśli nawiążemy do filozofii buddyjskiej jako odzwierciedlenia dwoistej natury człowieka i otaczającego go świata. To symboliczne przypomnienie, że nie ma nocy bez dnia ani życia bez śmierci, oraz dobra i zła.

Dwoistość to cecha wszystkiego, co nas otacza. Dzień i noc, kobieta i mężczyzna, życie i śmierć itp. To dwie przeciwstawne strony, które sobie nie zaprzeczają, lecz się uzupełniają i zależą od siebie nawzajem. Żadna ze stron nie przeważa nad drugą. Obydwie współistnieją w równowadze i harmonii.

Jeśli czasoprzes­trzeń może ulec masowemu przekształ­ceniu swojej struktury a jestem przekonany, że może zostać rozerwana i na powrót połączona stosownie do wcześniej założonego sposobu.

Ta „Straszyńska kapsuła czasu” to jak wehikuł czasu – ludzie z przyszłości za jej pomocą będą mogli przenieść się w przeszłość. Wehikuł czasu to dwie siły: czasoprzestrzeń i energia. Przy pomocy tych dwóch sił możemy przenieść się w czasie w jedną bądź w drugą stronę. Te nasze przedmioty, w które człowiek włożył energię i pracę w połączeniu z czasem dadzą nam swoisty wehikuł czasu łączący Nas tu obecnych z Tymi w przyszłości.

Czas rozpoczęcia realizacji projektu to 18.10.2021 r. Czas przewidywanego ukończenia projektu to 31.05.2022 r.

Czas uroczystego odsłonięcia kapsuły czasu to obchody związane z Międzynarodowym Dniem Dziecka, a organizowane w Szkole Podstawowej w Straszynie 01 czerwca 2022 r.

 

Serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji projektu „Straszyńska kapsuła czasu” – Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Straszynie, uczniom, nauczycielom, Zespołowi Pieśni i Tańca „Jagódki”, Mediatece w Straszynie, pracownikom szkoły, samorządowi gminy Pruszcz Gdański oraz mieszkańcom Straszyna