Archiwum

ADOPCJA SERCA

W 2017r uczniowie naszej szkoły podjęli się adopcji chłopczyka z Rwandy. Współpracujemy z Ruchem Maitri w realizacji programu Adopcji Serca, dzięki czemu mamy pewność, że zebrane przez dzieci pieniądze trafią do najbardziej potrzebujących.
Nasz podopieczny to 8-letni Abraham Rwibutso. Nie wiadomo co stało się z jego rodzicami. Został przygarnięty przez 80-letnią p. Apolonię, która już wcześniej przygarnęła 30-letnią kobietę, chorującą na padaczkę. Cała trójka mieszka w maleńkiej lepiance. Pani Apolonia utrzymuje się jedynie ze sprzedaży warzyw, które uda się jej zasadzić w swoim ogródku. W zeszłym roku, kiedy dowiedzieliśmy się,  że w ich domu nie ma podstawowego wyposażenia, dzieci zorganizowały dodatkową zbiórkę w Dzień Misyjny pod Kościołem św. Jacka w Straszynie. Dzięki pomocy księdza Proboszcza zebraliśmy dodatkowo 500 zł, które przeznaczyliśmy na wyposażenie domu Abrahama. Po kilku miesiącach do naszej szkoły dostarczono zdjęcia z domu Abrahama, przedstawiające jak stolarze montują w ich mieszkaniu łóżka. Dotarło wówczas do nas, iż p. Apolonia przez całe swoje życie spała na klepisku, w ich domu nie ma krzeseł, szaf, nie wspominając o łazience czy kuchni. Otrzymaliśmy również wzruszające podziękowanie od p. Apolonii.
Szkoły w Rwandzie nie mają żadnego dofinansowania z rządu. Dlatego najczęściej prowadzone są przez misjonarzy, którzy zbierają pieniądze na ich utrzymanie. Koszt utrzymania ucznia w tamtejszych szkołach wynosi 60 zł miesięcznie. Za tą kwotę opłacani są nauczyciele, obiady dla dzieci, przybory szkolne oraz ubranie dla nich. Co roku otrzymujemy świadectwo z wynikami w nauce naszego Abrahama.
Zbiórki przeprowadzamy w każdy czwartek.
Staramy się uczulać dzieci na biedę innych i namawiać ich, aby jeden dzień w tygodniu, odmawiając sobie np. zakupów w sklepiku szkolnym, przeznaczyły niewielką kwotę na utrzymanie Abrahama.