Archiwum

I Międzynarodowa Edycja Przerwy na Czytanie

I MIĘDZYNARODOWA EDYCJA „PRZERWY NA CZYTANIE”

„Przerwa na czytanie” to akcja zaadresowana do  placówek oświatowych każdego typu na terenie Polski oraz szkół polskojęzycznych na całym świecie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

W tym roku nasza szkoła również wzięła  udział w tej akcji. Biliśmy rekord w liczbie osób czytających na przerwie. Organizatorami tego wydarzenia byli: Samorząd Uczniowski i biblioteka szkolna.

Czytaliśmy następujące książki:

klasy II-III –pozycje z serii „Nudzimisie”;
klasy IV-V- „Opowieści z Narni – Książę Kaspian”;
klasy VI – „Kwiat kalafiora”;
klasy VII- VIII- „Oskar i pani Róża”.

Uczniowie klas II- III na jednej z przerw czytali książkę podzieloną na kilkanaście fragmentów (w danym momencie 1 osoba czyta jeden fragment, czyli cała klasa podczas przerwy czytała całą książkę ). Następnie uczniowie wspólnie rozwiązali test ze znajomości przeczytanej książki .

W związku z nauką zdalną nie mogliśmy zorganizować „Przerwy na czytanie” w klasach 4 – 8 na terenie szkoły, więc postanowiliśmy zorganizować to online za pośrednictwem platformy Teams.
Uczniowie starszych klas wraz z wychowawcą zaplanowali 15 minutowe spotkanie w ramach „przerwy” podczas której wspólnie czytali lekturę a następnie ją omawiali.

Łącznie w akcji wzięło udział ponad 400 uczniów oraz ich nauczyciele.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy!

Organizatorzy